Moto šalmas: gyvybės draudimas ar tik formalumas?

Motociklas – tai laisvė, greitis ir adrenalinas. Tačiau kartu tai ir daug didesnė rizika kelyje. Statistika negailestinga

4/15/20245 min skaitymo

Motociklas – tai laisvė, greitis ir adrenalinas. Tačiau kartu tai ir daug didesnė rizika kelyje. Statistika negailestinga: motociklų avarijos baigiasi mirtimi ar sunkiais sužalojimais daug dažniau nei automobilių. O skaudžiausia, kad daugelio šių nelaimių būtų buvę galima išvengti. Kaip? Atsakymas paprastas – dėvint šalmą ir kitas apsaugas. Nors vis rečiau pasitaiko atvejų, kuomet šalmas yra nedėvimas, ypač Europoje ir JAV, tačiau Azijoje vis dar galime pamatyti daug žmonių, važinėjančių be šalmų.

Taigi, ar šalmas tikrai toks svarbus? Ar jis gali apsaugoti nuo rimtų galvos traumų, ar tai tik dar vienas nepatogus aksesuaras? Šiame straipsnyje panagrinėsime, ar moto šalmas iš tiesų yra gyvybės draudimas, ar tik formalumas. Remdamiesi moksliniais tyrimais, realiomis istorijomis ir ekspertų nuomonėmis, atskleisime tikrąją šalmo vertę ir padėsime jums apsispręsti, ar verta rizikuoti savo saugumu. Nesvarbu, ar esate patyręs baikeris, ar tik pradedate savo motociklo nuotykius, šis straipsnis skirtas jums. Juk jūsų gyvybė yra brangiausias turtas, tad kodėl ja rizikuoti?

Šalmo svarba: faktai ir skaičiai

Moksliniai tyrimai neabejotinai įrodo, kad šalmas yra vienas svarbiausių motociklininko saugumo elementų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pateiktais 2018 m. sudarytoje ataskaitoje Global status report on road safety, šalmai gali sumažinti galvos traumų riziką beveik 70%, o mirties riziką - 40%. Šie skaičiai kalba patys už save: šalmas yra ne tik aksesuaras, bet ir gyvybiškai svarbi apsauga.

Kiekvienais metais tūkstančiai motociklininkų patiria galvos traumas, kurios gali turėti ilgalaikių pasekmių, tokių kaip paralyžius, atminties praradimas ar net mirtis. Tačiau daugelio šių traumų būtų galima išvengti, jei motociklininkai dėvėtų šalmus. Tyrimai rodo, kad net ir nedidelio smūgio metu šalmas gali sugerti didžiąją dalį smūgio energijos, taip apsaugodamas galvą nuo rimtų sužalojimų. Čia rasite Barrow neurologijos instituto įkeltą vaizdo klipą, kuriame matyti, kaip šalmas apsaugo smegenis smūgio metu.

Ieškote patikimo šalmo, kuris užtikrintų jūsų saugumą kelyje? Apsilankykite motokodas.lt ir išsirinkite sau tinkamiausią šalmą jau dabar!

Įstatymai Lietuvoje

Dėl šalmo svarbos daugelyje šalių yra priimti įstatymai, reikalaujantys, kad motociklininkai dėvėtų šalmus. Pavyzdžiui, Europos Sąjungoje galioja griežti reikalavimai dėl šalmų dėvėjimo. Daugiau informacijos apie motociklininkams taikomas saugos priemones galite rasti Europos Komisijos puslapyje apie motociklų saugą: Motorcycles

Lietuvoje Kelių eismo taisyklės (KET) numato, kad motociklininkai ir jų keleiviai privalo dėvėti užsegtus saugos šalmus (išskyrus atvejus, kai motociklas turi stogo saugos lankus ir saugos diržų sistemą). Tad šalmas yra ne tik saugumo garantas, bet ir teisinis reikalavimas!

Tikros istorijos

Geriausias būdas įsitikinti motociklo šalmo svarba – išgirsti realias istorijas apie tai, kaip šalmas išgelbėjo gyvybę. Keletas mūsų pažįstamų motociklininkų sutiko pasidalinti savo skaudžiais išgyvenimais:

  • Jonas (vardas pakeistas):

„Visada mėgau pasivažinėjimus motociklu, ypač užmiestyje, kur ramu, gražu, ir galima šiek tiek paspausti greičio pedalą. Gegužės 15 dieną važiavau tokiu keliuku ir staiga iš šalutinio kelio iššoko automobilis. Viskas įvyko taip greitai, kad nespėjau nei sureaguoti, nei sustabdyti. Rėžiausi į automobilio šoną ir nulėkiau nuo motociklo. Atsimenu, kaip trenkiausi galva į asfaltą. Skausmas buvo didžiulis. Vėliau gydytojai pasakė, kad jei ne šalmas, būčiau patyręs rimtą galvos traumą, o gal net ir žuvęs. Džiaugiuosi, kad šiandien galiu su jumis pasidalinti šia istorija.“

  • Laura (vardas pakeistas):

„Motociklų sportas – mano aistra. Lenktynės man suteikia adrenalino ir laisvės pojūtį. Vienų lenktynių metu patyriau skaudžią avariją. Nesuvaldžiau motociklo ir nulėkiau nuo trasos. Atsimenu, kaip kelis kartus verčiausi per galvą, kol galiausiai sustojau. Jaučiau, kad visas mano kūnas sužalotas, bet aišku, labiausiai bijojau dėl savo galvos. Laimei, dėvėjau profesionalų lenktyninį šalmą, kuris apsaugojo mane nuo rimtų galvos traumų. Nors patyriau keletą lūžių, greitai atsigavau ir vėl sėdau ant motociklo. Šalmas man padovanojo antrą šansą.“

Turbūt sutiksite, kad šalmai dažnai dovanoja antrus šansus. Ieškodami informacijos, aptikome vaizdo įrašą, kuriame aiškiai matyti, kaip šalmas išgelbsti gyvybę. Šį vaizdo įrašą galite rasti čia.

Šios istorijos yra tik keli pavyzdžiai, kaip šalmas išgelbėja gyvybę. Internete galite rasti daugybę panašių pasakojimų, kurie tik dar kartą patvirtina, kad šalmas yra nepakeičiamas motociklininko saugumo elementas. Štai video, kur kiti motociklininkai pasakoja apie šalmo svarbą, ir kaip jis išgelbėjo jų gyvybes: Motorcyclists share importance of helmet-wearing: 'saved my life'.


Ekspertų nuomonės

Motociklų instruktoriai, gydytojai ir kiti saugaus eismo ekspertai vieningai sutaria dėl šalmo svarbos. Jų teigimu, šalmas yra ne tik gyvybės draudimas, bet ir būtina investicija į savo saugumą.

„Per savo karjerą mačiau daugybę motociklų avarijų, ir galiu drąsiai teigti, kad šalmas ne kartą išgelbėjo gyvybes“, - sako mūsų draugas, patyręs motociklų instruktorius Vytautas (vardas pakeistas). „Net ir nedidelė avarija gali baigtis tragiškai, jei motociklininkas nedėvi šalmo. Todėl visada raginu savo mokinius investuoti į kokybišką šalmą ir nepamiršti jo užsidėti.“

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės chirurgo traumatologo ortopedo Dovydo Prascevičiaus teigimu, moto šalmai yra itin efektyvi apsaugos priemonė motociklininkams. Nors motociklininkai dažnai patiria kojų traumas, šalmas apsaugo jų galvą nuo sunkių sužalojimų, kurie gali būti mirtini. Tuo tarpu dviratininkai, dažniausiai nedėvintys šalmų, yra itin pažeidžiami galvos traumų. Gydytojas taip pat pabrėžia, kad specializuota motociklininkų apranga suteikia papildomą apsaugą. Šaltinis: Traumatologas: „Automobilių ir dviračių vairuotojai dažniausiai susižaloja galvas, motociklininkai – kojas“.

Moto šalmo pasirinkimo svarba

Renkantis šalmą, svarbu atsižvelgti ne tik į jo išvaizdą, bet ir į saugumo standartus, dydį, komfortą ir, žinoma, vairavimo stilių. Skirtingi šalmai siūlo skirtingą apsaugos lygį ir turi skirtingas savybes, todėl svarbu pasirinkti tokį, kuris geriausiai atitiktų jūsų poreikius.

Pavyzdžiui, uždari šalmai (angl. full-face) užtikrina geriausią apsaugą, nes jie dengia visą galvą, įskaitant smakrą. Atviri šalmai (angl. open-face) yra mažiau saugūs, tačiau jie suteikia daugiau laisvės ir geresnį matomumą. Moduliniai šalmai (angl. modular) yra tarsi kompromisas tarp uždarų ir atvirų šalmų, nes jų smakro dalį galima pakelti.

Be to, svarbu pasirinkti tinkamą šalmo dydį. Per didelis šalmas gali nuslysti nuo galvos avarijos metu, o per mažas gali sukelti diskomfortą ir trukdyti susikaupti.

Išvados

Taigi, moto šalmas yra ne tik įstatymo reikalavimas, bet ir gyvybiškai svarbi apsauga kiekvienam motociklininkui. Moksliniai tyrimai, realios istorijos ir ekspertų nuomonės vieningai patvirtina, kad šalmas gali išgelbėti gyvybę ir sumažinti sunkių galvos traumų riziką. Todėl investuoti į kokybišką šalmą ir jį dėvėti kiekvienos kelionės metu yra ne tik protinga, bet ir būtina.

Nepamirškite, kad jūsų gyvybė yra brangiausias turtas. Tad kodėl rizikuoti? Pasirinkite sau tinkamą moto šalmą, ir mėgaukitės saugiomis kelionėmis motociklu!